Szacunkowe granice Cmentarza Żydowskiego 
W czasie wojny budynek gestapo, dziś Biblioteka Miejska

Chcemy zmienić opłakany stan w jakim obecnie znajduje się Żydowski cmentarz w Konstantynowie Łódzkim.

Na terenie cmentarza Żydowskiego nie ma obecnie żadnych fizycznych śladów świadczących o tym, że kiedyś pochowano tam ludzi. Teren cmentarza porasta las. Cmentarz został włączony do nieruchomości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i nie posiada odrębnego ogrodzenia. Nie zachowały się też na nim żadne nagrobki.

W czasie wojny naziści usnęli z cmentarza macewy i użyli ich do zbudowania chodnika prowadzącego do budynku w jakim w czasie wojny znajdowała się siedziba gestapo - dziś budynek Biblioteki Miejskiej. Macewy ułożono napisami do góry, aby każdy wiedział po czym chodzi. Po wojnie macewy zostały usunięte z chodnika i dalszy ich los jest nieznany. W podobnych przypadkach, w innych polskich miastach, kamienie nagrobne odnajdywały się u lokalnych mieszkańców. Mamy nadzieje, że podobny los spotkał macewy z Konstantynowa i także one się odnajdą.

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz się dowiedzieć jakie postępy poczyniliśmy w realizacji naszego celu lub zaoferować nam swoją pomoc bądz finansowe wsparcie.

Zdjęcie lotnicze Cmentarza Żydowskiego sprzed Drugiej Wojny Światowej

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki straszny los spotkał w czasie wojny żydowską społeczność Konstantynowa Łódzkiego odwiedź:Po Angelsku

ODTWORZENIE CMENTARZ ŻYDOWSKIEGO W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM

Chcielibyśmy oznaczyć teren cmentarza odpowiednią tablicą informacyjną. Oddzielić cmentarz od terenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stosownym ogrodzeniem oraz zbudować pomnik obejmujący odzyskane macewy i stosowną tablicę pamiątkową.